6 otázek, které je třeba si zodpovědět před započnutím stavebních prací

Máte-li omezený rozpočet pro stavbu domu, je třeba si ještě před prvním ‘’hrábnutím do země’’ ujasnit své představy, potřeby a cíle.

Jaké jsou vaše představy?

Po vzoru zkušených stavebníků i vy byste si měli udělat stavební záměr se všemi požadavky (počet pokojů, rozměry, …). Hrubým propočtem zjistíte, zda vaše nároky nepřesahují váš rozpočet. V tomto kroku je ideální oslovit stavební společnosti a vyptat se na průměrnou cenu za m2 domu, jenž se jimi stavěný.

Stavební firma Praha s obchodním názvem BOBOX si zakládá nejen na komplexnosti svých služeb, nýbrž cenové dostupnosti pro širokou veřejnost.

Bungalov nebo dům s patrem?

Někdy za vás toto dilema vyřeší stavební úřad a regulační podmínky, jindy rozhodne rozpočet. Patrový dům je nákladnější než ten přízemní. Bydlení bez patra je více v kontaktu se zahradou a rovněž i pohodlnější na stáří. Na druhou stranu bungalov má vyšší energetické nároky vzhledem k větší rozloze ochlazovaného povrchu.

strop

Jaké dispozice?

Dispozice by vám měl vhodně navrhnout architekt. S jeho pomocí by měly být dány optimální dispozice domu, tedy velikost, umístění na pozemku, orientace oken a dveří, vstupní prostory atd.

Zahrada jako poslední?

Snad každá výstavba rodinných domů v Praze probíhá tak, že se postaví dům, vybaví se vnitřní prostory a teprve až poté se začnou upravovat venkovní prostory. Musí být skutečně zahrada tou poslední, kdy ve většině případů už na její realizaci nejsou peníze? Pokud průběh stavby pozměníte a na zahradu si uděláte čas a dáte peníze stranou, získáte všestranné místo pro vaše bydlení.

Obytná terasa s letní kuchyní se může stát druhým domovem.

Dům na míru nebo katalogový projekt?

Na míru tvořený projekt je nákladnější, ale zase máte možnost získat dům dle svých představ i možností. Jedinečné řešení nezruinuje váš rozpočet a zaručí bydlení snů. Ovšem i v nabídce typových domů můžete najít optimální řešení. V takové situaci je nutné počítat s doprojektováním přípojek a situačního nákresu.