Znáte spotřebič, který vydrží fungovat víc jak dva roky?

Přemýšlíte někdy nad tím, jak kvalitní nebo nekvalitní výrobky si kupujete? Co ve vašem případě rozhoduje – cena, vzhled výrobku, barva nebo jiné aspekty?

Je to tak, vážení, koupíte si pračku, vysavač nebo jiný domácí spotřebič. A ouha, po nějakém čase vám doslouží. Přemýšlíte zda-li si máte koupit nový, nebo necháte opravit starý? Co se víc vyplatí?

 Dnes se dávají do všeho tzv. k… rvítka. Ty zaručí, že po uplynutí záruky dvou  let a pár měsíců přestane spotřebič fungovat. Tuto zkušenost nám já i můj známý opravář. Kde byl dobrý kov, strčí se plast, nebo se elektrotechnika záměrně konstruuje tak, aby se rychle opotřebila, třeba přehříváním citlivé součástky.

Opravdu není normální, aby nespotřební výrobek, se kterým se zachází podle jeho určení, nevydržel aspoň ty 2 roky.

Mohl být náhodou vadný, ale průměrná kvalita se musí posunout aspoň za ty dva roky, svět, ve kterém je na denním pořádku, že lze vyrábět + prodávat nespotřební výrobky s cca půlroční výdrží, je úplně mimo, v takovém světě se z několika důvodů bude žít špatně – nakonec  úplně všem obchodníkům i výrobcům.

Fígle, jak výrobku omezit životnost, jsou i jiné, ale především – je prý třeba speciální součástky. V některých případech tak výrobci, (například kvůli ceně), používají součástky na hranici jejich zatížitelnosti. Oblíbené jsou titěrné plastové západky, zarážky, úchytky, čudlíky atd., které po ulomení znemožní používání výrobku a výměna je možná jen s celým šasi.

Hlavně si myslím, že spotřebiče, a dokonce i auta se chrlí obrovskou rychlostí. Nejde o kvalitu, ale o kvantitu.

 Já mám naštěstí dobrou zkušenost s mikrovlnou troubou značky Whirpool, je chudinka hodně stará, asi 14 let. Celé roky jede bez jediné opravy. Její cena se pohybovala okolo 12000 Kč, a to byly peníze.

Vzpomínám na svoji starou pračku Tatramat. Prala a prala …. Celých 25 let. Tomu říkám kvalitní výrobek.

 

Dnes vlastním pračku Bosch. Pracuje zatím bez chyby pět let, tak jí dávám ještě tak 3 roky. Osvědčená značka má pouze o něco lepší výstupní kontrolu, takže méně vadných kusů, ale to neznamená, že u ní člověk na něj nemůže natrefit. Co si o tom myslíte vy?

Autor: Marcela Ouhrabková