Jak vrátit fasádě její zašlou slávu?

Fasády každého rodinného domu jsou vlastně takovou vaší vizitkou. Už i případné návštěvy a kolemjdoucí si na základě vzhledu fasády vytváří dojem. Každá fasáda byla při svém zrodu krásná a reprezentativní. Problémem ale je, že nic netrvá věčně a fasády podléhají procesu neustálého špinění. Týká se to třeba i nových fasád se zateplením, nejen těch původních.

Fasády rodinných domů se špiní neustále a mnohdy si to možná ani neuvědomujeme. Kromě více viditelných špín, jako bahno nebo ptačí výkaly se jedná o prach a smog. Jak ale dosáhnout toho, aby fasáda vypadala, jako dřív?

Rozdíly v barvě i několik odstínů

Zkuste se podívat na fotografie vašeho domu, jakou barvu měla fasáda dříve, a jakou má nyní. Rozdíly jsou mnohdy až několik odstínů a u zateplených barevných fasád je to vidět nejvíce. Stále se usazující prach a smog prostě fasádu špiní a tím mění i její původní krásu. Protože se jedná o pomalý proces, není to skoro ani vidět. Když ale zkusíte kousek fasády vyčistit, rozdíl uvidíte. Než abyste se rozhodli pro opětovné malování, je méně nákladné a jednodušší fasádu vyčistit. Ideální metodou je tryskání.

tryskani1

Proč nestačí vzít domácí vysokotlaký čistič?

Někteří prodejci domácích vysokotlakých čističů inzerují, že jsou ideální i pro čištění fasád. Bohužel je realita trochu jiná. Vysoký tlak vody samozřejmě dokáže odstranit prach a špínu, ale často také dokáže poškodit strukturu samotné fasády. Což je problém jak u původních, tak u zateplených fasád. Nehledě na to, že je spotřebováno velké množství vody. Naopak tryskání neboli pískování je pro čištění fasád přímo specializovanou metodou, která zajistí dokonalé vyčištění, je šetrná k struktuře fasády a spotřebuje jen minimum vody.

tryskani2

Ideálně s pomocí systému TORBO

Tryskání povrchů systémem TORBO je specializovaným druhem čištění fasád i ostatních povrchů. Na našem území se na tuto činnost specializuje společnost Axiom Real s.r.o. Jedná se o speciální pískování pomocí TORBO přístrojů. Oproti klasickému tryskání je ale snížená prašnost této technologie až o 95% a účinnost je velmi vysoká. Celý proces probíhá pomocí směsi písku s vodou, která je unášena proti ploše proudem stlačeného vzduchu a zajišťuje maximální očištění. Více informací o technologii čištění se dozvíte v tomto článku.

Na závěr jsme pro vás připravili praktickou ukázku, jak takové čištění vypadá: