Elegantní fasáda je vizitkou každého domu! V jakém stavu je ta vaše?

Jak pečujete o své auto, se dá poznat už podle toho, v jakém stavu je jeho karoserie, zda je umytá, bez vad a poškození. Stejně tak je to i s rodinnými domy. Jejich vizitkou je fasáda a už podle jejího vzhledu si většina z nás vytvoří představu o tom, jak majitelé asi pečují o zbytek domu.

Ani fasáda není věčná a pokud jí chcete udržet dlouhodobě odolnou a krásnou, je třeba o ni pravidelně pečovat. V jakém stavu je fasáda na vašem domě? Už potřebuje péči? Jak ji správně provést?

Nejprve důkladně umýt

Ze všeho nejdříve by mělo být provedeno důkladné mytí fasád. Na fasádách jsou neustále usazovány atmosférické nečistoty, prach a organické nečistoty. Ty vytváří novou vrstvu, pod kterou se ukrývá původní barva fasády. A ve vrstvě nečistot hrozí zvýšené riziko tvorby mechů. Bohužel čištění fasád není jednoduchým úkolem a bez odborné techniky prakticky nemáte nárok na dokonalé provedení této činnosti. Ideální metodou čištění fasád je tryskání – pískování. Jak probíhá proces čištění fasád touto metodou za pomoci odborné společnosti, se můžete podívat ZDE.

Po vyčištění následují další činnosti

Samotným vyčištěním fasády by ale práce končit ještě neměly. Ještě je zapotřebí fasádu důkladně prohlédnout, když je čistá, zda není poškozená nebo nemá jiné nedostatky. Fasády vlivem neustálého působení vlhkosti, střídáním mrazů a tepla a UV zářením mohou ztrácet své původní vlastnosti a odolnost. V tomto případě je zapotřebí nedostatky odstranit a vrátit fasádám jejich odolnost, aby vydržely ještě dlouhá léta v dobré kondici. A k tomu pomáhají nátěry fasád.

nemoinfo.cz_cisteni-fasad-ars_cz_01

Různé problémy si žádají různé nátěry

Správnou volbu ochranných nátěrů byste vždy měli nechat na posouzení odborníkovi. Existuje totiž hned několik druhů nátěrů. Základní jsou nátěry proti plísním a hydrofobní nátěry, které na povrchu fasád vytvoří odolnou vrstvu proti pronikání vlhkosti do struktury materiálu. Tyto nátěry je třeba volit individuálně, podle materiálu fasád a stupně jejich opotřebování a poškození. Bez zkušeností v této oblasti existuje velká pravděpodobnost špatné volby. Nátěry by měly být také odborně aplikovány. Nechte tuto činnost raději na odbornících.