Dnes se v panelovém bytě upravovaly rozvody vody a také elektrika, ta sice byla v plánu až zítra, ale zmákli to dnes vše, takže super.
Budu se opakovat, ale rozhodně doporučuji všem, kdo se do „akce rekonstrukce koupelny“ chcete také pustit, abyste byli pokud možno přítomni u veškerých úprav, které se v bytě budou provádět.
Rozvod vody – dnes jsme řešili následující věc
Dorazili dva instalatéři a chtěli po mě, abych jim našel na internetu technický výkres vany, která bude do nové koupelny dodána, protože na výkresu od stavbyvedoucího měli šířku 150 cm, ale my jsme chtěli 160 cm a nebylo z toho nákresu jasné, kde presně má končit rozvod vody pro novou pákovou baterii. Navíc vana je atypická – pravá a na výkrese byla levá. Nakonec to někde zjistili, ale celkem mě to zaskočilo.
Sice je dobré, že „mistři“ z dob komunismu již u majitelů bytu nepožadují kafe, svačinu a případně i oběd, protože si vše nosí sami s sebou, ale i toto by měli mít připraveno, nebo alespoň vědět, jak to rychle zjistit.
Zatím vana usazena není, tak doufám, že „kohoutky“ nebudou půl metru nad ní u zdi 🙂 Ale ne, na fotkách je vidět, kde „pákovka“ bude.
Rozvody studené, teplé a hlavně pitné vody v plastu
Protože předěláváme nejen koupelnu, ale řešíme i stoupačky u dveří, kde díky menší úpravě z nich bude šatní skříň, bylo nutné vypnout vodu v celém domě, aby mohly ty plastové trubky vést jinudy. Šli jsme tedy do sklepa, kde jsou ty „kohouty“ a nastal problém, studená šla zavřít ale teplá ne, takže trubky u nás v bytě upravili pouze pro vodu studenou. Zítra musí přijet technik, který vadný kohout ve sklepě vymění a pak bude možné i tu teplou vodu a trubky k ní ohnout jak je třeba 🙂
Menší návod, jak udělat rozvod vody v plastu, najdete na následujících fotkách.
Rozvod elektřiny v bytě. Další pecka byla s elektrikářem
Stavbyvedoucí před týdnem do dokumentace nakreslil zásuvku v koupelně za dveřmi, kde vedle ní bude i vypínač pro světlo a také ventilátor. Logicky bych tedy předpokládal, že 3 díry pro 2 vypínače a zásuvku vyvrtá vedle sebe. Ale ne, byly nad sebou, jako semafor. To jsem viděl poprvé v životě. Člověk přijde do koupelny a místo toho, aby zapnul světlo, sáhne do zásuvky 🙂 No nic, nakonec jsme to vyřešili a předělal to.
Rozvody elektřiny v bytě
Nejvíce času panu elektrikáři zabralo to, jak vyřešit elektrické rozvody v bytě.
V paneláku je klasicky vedle vchodových dveří lišta s vypínačem a telefonem. Nad ní nahoře obvykle pojistková skříň. protože byt ale předěláváme celkem „komplet“, tak jsme tuto lištu chtěli schovat, kabely v ní dát do zdi a vlastně by zde zbyly jen pojistky nade dveřmi a vypínač, který bude na zdi – nic jiného kolem.
Také nám bylo řečeno, že pokud bude tu lištu do zdi vrtat, že to je hodně hlučné a pracné a že nás kompletně odpojí od elektriky až do konce rekonstrukce. Tak to jsem byl opravdu rád, že jsem byl doma a mohli jsme si o tom popovídat. Nakonec se to vyřešilo dočasně, kabely visí u zdi, ale elektrika funguje.
Kontrolujte a hlídejte montéry, co a jak na „stavbě“ dělají, potom už to leckdy nejde vrátit.
Pokud jsme si mysleli, že doposud už bylo dost prachu, pak vrtání do zdi pro nové domovní rozvody elektriky, to bylo maso. Nejen hluk, jako když přistává letadlo, ale prachu opravdu nejvíc od začátku rekonstrukce.
Ale instalatérské i elektrikářské práce jsou vesměs hotovy, takže už už jen zedníci zítra dorazí a co se dělo, opět popíšu.