Jak vyčistit pračku

Vyčištění pračky je důležité, pokud chcete, aby byl zachován její optimální výkon a současně vám dlouho vydržela.

Jak vyčistit pračku octem

 1. Naplňte pračku vodou a přidejte do ní 2 hrnečky bílého octa.
 2. Spusťte pračku na nejvyšší teplotu a v nejdéle trvajícím cyklu.
 3. Nechte ji doběhnout a vypněte ji.
 4. Pokud se v pračce nachází skvrny od vodního kamene, můžete je po vyčištění octem potřít roztokem sody a vody a nechat působit několik minut před vypuštěním vody.

Díky tomuto postupu se odstraní nečistoty a usazeniny v pračce a bude fungovat efektivněji. Je důležité dbát na to, aby nepřidávali octu příliš často, neboť by to mohlo poškodit gumové těsnění dveří a způsobit jeho opotřebení. Doporučuje se použít tento postup maximálně jednou za čtvrt roku.

Jak vyčistit pračku od zápachu

Použití octu – viz předchozí návod

Octová pára a kyselina očistí pračku od nečistot a zápachu.

Použití sody

Do pračky přidejte 1/2 až 1 šálek jedlé sody a spusťte pračku na nejvyšší teplotu a nejdéle trvajícím cyklu.

Vyčistěte nádobku na aviváž

Nádobku na aviváž a filtr vyčistěte důkladně pod tekoucí vodou. Pokud je to nutné, můžete je vyčistit mýdlovou vodou.

Nechte dveře pračky otevřené

Po každém praní nechte dveře pračky otevřené, aby mohla vyschnout a vyvětrat. To pomůže odstranit jak zápach, tak i zamezí vzniku plísní.

Pračka

Pravidelné čištění pračky

Je důležité pravidelně čistit pračku od nečistot a zbytků prášku nebo aviváže.

Pokud máte pračku s horním plněním, je důležité také vyčistit víčko pračky a gumové těsnění, kde se mohou hromadit nečistoty a plísně. Vyčistěte je mýdlovou vodou a utřete suchým hadříkem.

Pokud jsou tyto kroky pravidelně dodržovány, měla by být pračka udržována čistá a zápach by měl být eliminován.

Vyčistěte vnější povrch pračky

Použijte vlhký hadřík s mýdlovou vodou k otření vnějšího povrchu pračky. Pokud je pračka náchylná k otiskům prstů, můžete použít čistící prostředek určený pro odstranění otisků prstů.

Vyčištěte vnitřní stranu pračky

Nejprve vyjměte odnímatelné díly, jako jsou případné filtr, bubon a podobně, a očistěte je pod tekoucí vodou. Poté použijte čistící prostředek určený pro pračky nebo octovou kyselinu smíchanou s horkou vodou. Spusťte pračku na programu s nejvyšší teplotou bez prádla. Tím se vyčistí vnitřek pračky a odstraní se nečistoty a zbytky detergentů.

Vyčistěte hadice a trubky

Zkontrolujte hadice a trubky na případné nečistoty nebo úniky. Vyčistěte je a v případě potřeby je vyměňte.

Jak vyčistit filtr u pračky

Každá pračka má filtr, který zachytává nečistoty. Tento filtr je třeba pravidelně čistit, aby se zamezilo ztrátě výkonu a nebezpečí požáru. Pokud nevíte, kde se filtr v pračce nachází, zkontrolujte návod k použití.

 1. Vypněte pračku a vypněte přívod vody.
 2. Otevřete kryt filtru, který se nachází na spodní části pračky. Některé pračky mají kryt filtru, který se dá snadno otočit, jiné mají kryt s šrouby, které je třeba odšroubovat.
 3. Umístěte nádobu pod filtr, abyste zachytili vodu, která uniká z filtru.
 4. Pomalu otočte filtr proti směru hodinových ručiček, abyste ho mohli vyjmout.
 5. Vyčistěte filtr pod tekoucí vodou a odstraňte z něj nečistoty, jako jsou vlákna, zbytky mýdla nebo spony na prádlo. Pokud je filtr velmi špinavý, můžete jej vyčistit mýdlovou vodou.
 6. Zkontrolujte, zda jsou otvory filtru čisté a průchodné.
 7. Vložte filtr zpět do svého místa a ujistěte se, že je pevně zajištěn. Pokud je třeba, opatrně seřizujte filtr a nasaďte kryt.
 8. Zapněte pračku a spusťte krátký cyklus, aby se ujistili, že je filtr správně umístěn a že neuniká žádná voda.

Je důležité čistit filtr pravidelně, ideálně po každém praní, aby se zabránilo hromadění nečistot a zlepšil se výkon pračky. Pokud zjistíte, že filtr je velmi špinavý nebo zanesený, můžete ho vyčistit i častěji.

Jak vyčistit buben pračky

Vyčištění bubnu pračky může pomoci odstranit nečistoty a zbytky oděvů, které se mohou hromadit v průběhu času a mohou způsobovat nepříjemné zápachy. Následující kroky vysvětlují, jak vyčistit buben pračky:

 1. Naplňte pračku vodou na nejvyšší možnou teplotu a přidejte do ní asi 1-2 litry octa nebo speciálního čističe bubnu pračky. Můžete také přidat pár kapek esenciálního oleje pro příjemnou vůni.
 2. Nechte pračku běžet úplný cyklus na nejdelší a nejteplejší možnou teplotu. Pokud je možné, zapněte i funkcí predmykání, abyste zvýšili účinnost čištění.
 3. Po skončení cyklu vypněte pračku a nechte vodu v bubnu vychladnout.
 4. Použijte hadřík nebo měkkou houbu k otření vnitřní strany bubnu, odstranění nečistot a zbytků oděvů. Pokud máte velmi znečištěný buben, můžete použít i jemný čisticí prostředek pro domácí spotřebu.
 5. Zkontrolujte gumové těsnění na dveřích pračky a otřete je hadříkem, aby se odstranily nečistoty a vlhkost. Pokud je těsnění velmi špinavé, můžete použít jemný čisticí prostředek a hadřík.
 6. Nechte dveře pračky otevřené, aby se buben dobře vysušil a zabránilo se vzniku plísní nebo zápachu.

Související: