Proč je dřevostavba dobrou volbou?

Rodinné domy jsou snem spousty lidí. Ať jsou to montované dřevostavby nebo domy zděné. Někdo dává přednost cihle, někdo zase dřevu. Pojďme se podívat na důvody, proč si zvolit jako konstrukční materiál právě dřevo.

Dřevo jako skvělý izolační materiál

Základy domu, střecha, krov nebo stropy jsou konstruovány podobně. Rozdíl je v konstrukci stěn. Dřevostavby se skládají ze sendvičové konstrukce dřevěných stěn. Klasické domy jsou z cihel a tvárnic. Cihla je sice tradiční stavební materiál, ale špatně izoluje a teplo nechává unikat ven. Na rozdíl od cihly je dřevo výborným izolačním materiálem. U dřevostaveb je možné zesílit základní izolaci podlahy i střechy. Díky tomu vznikají tzv. nízkoenergetické domy.

Bydlet můžete už za pár měsíců

Kromě skvělých tepelně-izolačních vlastností nesmíme zapomínat na další plus pro dřevostavby. Jedná se o rychlou výstavbu. Rychlost je zaručena tím, že není potřeba žádných mokrých procesů. Stavbu je navíc možné provést v jakémkoliv ročním období. Postavit klasický zděný dům trvá rok nebo klidně i dva. Dřevostavbu můžete obývat už za pár měsíců. Tento fakt není výhodný jen kvůli tomu, že nemusíte ztrácet rok a více kontrolou průběhu stavby. Než se nastěhujete do vašeho hotového domu, musíte někde bydlet. Ušetříte tedy za nájem nebo hypotéku, kterou jste platili za předchozí bydlení.

Nízké provozní náklady i šetrnost k přírodě

U rodinných domů ze dřeva nesmíme zapomínat na jejich energetickou úsporu. Oproti klasickým domům je možné ušetřit až dvojnásobně nebo dokonce trojnásobně.

Dřevostavba se dá označit za ekologickou stavbu. Dřevo je totiž obnovitelný stavební materiál. Nezapomínejme ani na to, že při suché výstavbě se snižuje množství i hmotnost stavebního odpadu. Náklady na likvidaci jsou tedy podstatně nižší než u zděné stavby.

dřevostavba 2

Vyberte si přesně podle vašich představ

Většina stavebníků dřevostaveb vám nabídne na výběr ze vzorových domů. Pokud nemáte přesnou představu o vašem budoucím domově, můžou se vám vzorové domy hodit. Jestliže představu máte naprosto jasnou, není nic snazšího než si nechat vytvořit projekt k vaší vysněné dřevostavbě a ten zrealizovat. Platí, že vzorové domy jsou levnější. Na druhou stranu, pokud si necháte vytvořit dům podle projektu, může vzniknout velmi zajímavé a hlavně originální dílo.

Stejně tak máte na výběr co se  týče rozsahu prací. Chcete se jednoduše za pár měsíců nastěhovat do hotového? Potom jsou pro vás ideálním řešením rodinné domy na klíč. Druhou možností je nechat si postavit hrubou stavbu. O ostatní věci se můžete postarat vy. Buď si najmout firmu, anebo jestliže jste sami řemeslníci nebo máte alespoň šikovné ruce, můžete si dost věcí zajistit sami.

Zdroj obrázků: SLADRO s.r.o.