Fóliovníky a jejich typy

Zajímají vás fóliovníky? A to hlavně z důvodu, že byste si je rádi pořídili na svou zahradu, nebo také z důvodu, že porovnáváte skleníky a fóliovníky s ohledem na jejich celkové vlastnosti?

Pokud je tomu tak, je třeba říci, že klasický skleník nabídne obvykle jenom jeden typ provedení a jenom jeden účel použití. V tomto případě musíme říci, že jasně dominuje fóliovník, jelikož může být k dispozici hned v několika různých a pokud budeme konkrétní, tak i zajímavých typů. Podívejme se společně na to, jaké to mohou vlastně být.

Klasikou jsou pařeniště a fóliovníky na zahradu

O co se jedná? Primárně jde o menší řešení, které je určené především pro předpěstování menších rostlin. Možná si mnozí ještě pamatujete amatérská řešení, vyráběná ze starých oken, které byly potaženy kusem folie. Dnes samozřejmě můžeme pořídit i levné fóliovníky tohoto typu a tak se není třeba uchylovat k podobným cestám. Dané řešení samozřejmě nabídne několik hlavních předností, které prospějí všem malým rostlinkám. A mezi ty patří:

  • Dostatek slunečních paprsků bez stínění
  • Jistota dostatečného tepla a vlhkosti
  • Ochrana před počasím, ale i před škůdci nebo živočichy

Co v pařeništi pěstovat?

Pokud vás možnosti pařeniště zajímají, nezapomínejte na to, že nutně nemusí být určeno jenom k předpěstování. Stejně tak není problémem využít ho jako plnohodnotný fóliovník skleník. A to na zeleninu, jako jsou různé saláty, cibule, stejně jako například pro mrkev.

Zajímavý je fóliovník na rajčata

Druhým typem z oblasti fóliovníků je takzvaný rajčatovník neboli fóliovník na rajčata. Jedná se o unikátní doplněk vaší zahrady, který jak už napovídá sám název, je určený primárně k pěstování rajčat. Tomu odpovídá třeba i jeho vyšší konstrukce, se kterou je spojeno právě to, že se do něho samotná rajčata vcelku pohodlně a samozřejmě také vcelku jednoduše vejdou. Zapomínat však nesmíme ani na to, že tento fóliovník nabídne i jistotu jednoduché montáže, stejně jako kvality.

foliovnik2

Pokud se vám sázení rajčat do této doby nijak zvlášť nevedlo, buďte si jisto, že právě tento typ fóliovníku může být řešením, jak to napravit. Samozřejmostí je i to, že nabídne několik okének sloužících k větrání a udržování správné teploty, stejně jako nabídne také ochranu proti tomu, aby se dovnitř dostal případný hmyz.

Skleníky a fóliovníky jako jeden podobný produkt

V našem výčtu možností rozhodně nesmíme zapomínat na takzvaný fóliovník skleník. O co se jedná? Jde primárně o fóliovník, který má však parametry klasického skleníku. Nejenom, že stejně vypadá, ale nabídne samozřejmě také stejnou funkci. A to možnost, jak udržet pro konkrétní pěstované rostliny dostatečné teplo, stejně jako i dostatečné vlhko. Na co bychom však neměli také primárně zapomínat, to je rozhodně informace spojená s tím, že tyto fóliovníky na zahradu vyjdou podstatně levněji, než klasické řešení v podobě běžného skleníku.

Také nezapomínejme ani na to, že je třeba myslet na další důležité pozitivum. Kromě jednoduché montáže a umístění na místo je to také jednoduchá demontáž. Tento zahradní fóliovník, který nahradí klasický skleník je totiž po sezoně možné jednoduše zabalit a uložit, kdy bude připravený opět na jaro a čas sadby.