Zahradní fontány jsou styl, který musíte mít!

Jak už z názvu vyplývá tento článek se bude věnovat jedné stylové zahradní dekoraci a to konkrétně zahradním fontánám. Název fontána vznikl z latinského slova fons, což znamená v češtině pramen.


Obvyklým mýtem bývá, že fontánky potřebují přívod vody. To však není uplně pravda. Mají totiž zabudované čerpadlo v podstavci a tím pádem potřebují pouze elektrický proud. Čerpadlo zaručuje cirkulaci vody, takže  pracují zcela samostatně. Samozřejmě existují varianty, které vyžadují přívod vody, ale o těch se my zde bavit nebudeme.

Fontánky mohou být buď pouze jednonádržní a nebo kaskádní, kde voda proudí z vyšších pater do nižších. Existuje nespočet druhů, tvarů a použitých materiálů, z kterých se vyrábí. Nejčastější bývají kamenné, které působí velmi přirozeným dojmem. Jeden z typů bývá také typ „ptačí lázeň“, který neslouží pouze jako doplněk Vaší zahrady, ale také pro ptáky, kteří je v letních dnech s oblibou využívají pro zchlazení a osvěžení. Příklad takové lázně si můžete prohlédnout na obrázku:

zahradni-kasna-fontana-ptaci-lazen-morska-panna

Lidé si také dále obvykle myslí, že zahradní fontány musí být nutně drahé, a že jsou náročné na údržbu. Fontánky, i ty levnější, obsahují filtraci vody, takže voda je vždy čistá. Pokud chcete mít opravdu dokonalý výsledek, dají se zakoupit i přípravky proti tvoření pěny. Doporučeno pak bývá, aby jejich umístění bylo dál od listnatých stromů, kvůli padajícímu listí. Nepřítelem fontán bývá také vítr, takže je vhodné je umístit do závětří. Dále by měla být umístěna přímo mezi rostliny, aby krásně splynula s prostředím a vše vypadalo přirozeně. Co se týče ceny tak se dají sehnat hezké kousky jíž od 4000 Kč. Příklad takové hezké zahradní fontány si můžete prohlédnout zde.

Vhodným designovým zlepšením může být osvětlení. Fontána pak vzbuzuje v noci velmi poutavý dojem. Mnohdy až takovým, že je lákadlem zlodějů. Proto je osvětlení vhodné spíše pro velké fontány na náměstích apod.