Jak zjistit majitele nemovitosti a pozemku

Kupujete novou nemovitost a potřebujete si prověřit informace o majiteli, které vám předkládá makléř? Přistěhovali jste se do nové čtvrti a chcete si zjistit, kdo bydlí vedle vás? Nebo bydlíte v panelovém domě a potřebujete si proklepnout sousedy?

Jak zjistit majitele nemovitosti a pozemku

Ať je to tak či onak, ve všech případech je dobré vědět, jak si informaci rychle opatřit. Zvláště, když je to tak jednoduché a stačí vám k tomu internet.

Nahlížení do katastru nemovitostí je zcela zdarma

Český úřad zeměměřičský a katastrální poskytuje zdarma službu Nahlížení do katastru nemovitostí. Na stránky této instituce se dostanete na webu Cuzk.cz kde stačí jednoduše kliknout na první odkaz přímo nazvaný Nahlížení do katastru nemovitostí. Nebo můžete zadat do vyhledávače rovnou adresu, na níž odkaz směřuje a to nahlizenidokn.cuzk.cz .

Několik způsobů vyhledávání, jak zjistit majitele nemovitosti

Na těchto stránkách máte již k dispozici několik možností vyhledávání. Pokud znáte parcelní číslo stavební či pozemkové parcely bude pro vás nejrychlejší hledat přes odkaz „Vyhledat parcelu“, kde po vyplnění katastrálního území vyplníte rovnou číslo parcely a aplikace vás na ní navede. Další dvě téměř identické možnosti se skrývají pod odkazy Vyhledat stavbu a Vyhledat jednotku. V obou případech se po zadání názvu obce, jména ulice a čísla popisného, eventuelně čísla jednotky dostanete také přímo na informace o konkrétním objektu. Vyhledávat můžete i informace o řízení. Například  kdy bylo do katastru nemovitostí zadáno aktuální vlastnictví konkrétního pozemku či stavby, na kterém katastrálním úřadě, a podobně.

Jak najít majitele pozemku? Nejrychlejší je hledání v přehledové mapě ČR

Pravděpodobně nejpraktičtější způsob vyhledávání informací o nemovitosti, zvláště v případě, kdy o ní nevíte téměř nic a hledáte takříkajíc naslepo je Zobrazení mapy, v němž můžete opět po zadání názvu obce přistoupit přímo k mapě konkrétního místa nebo si nechat zobrazit přehledovou mapu ČR. Na ní si postupným zvětšováním vyhledáte konkrétní pozemek či nemovitost podle adresy.

Několik praktických vychytávek, jak zjistit majitele pozemku

Nejrychleji se vám to povede, pokud si nahoře nad mapou tlačítkem „Katastrální mapa + ortofoto“ zapnete zobrazení katastrální mapy s leteckou. Když se konečně dostanete v mapě na konkrétní stavbu či pozemek, zapněte si pro zjištění detailů o ní tlačítkem „KN“ pod mapou informace o nemovitosti. Že se vám to podařilo, poznáte podle otazníku, který se od této chvíle objeví po najetí na mapu. Pokud s otazníkem kliknete na konkrétní stavební parcelu, či budovu, objeví se vyskakovací okno s Informacemi o pozemku včetně informací o majiteli, typu objektu, případně čísle listu vlastnictví, díky němuž se můžete proklikat ke všem nemovitostem vlastněným stejným majitelem.

Ikatastr.cz poradí jak zjistit vlastníka nemovitosti

Pokud vám výše uvedený postup přijde moc složitý a chcete prostě hned zobrazit požadovanou informaci o tom, kdo je majitel nemovitosti nebo pozemku. pak využijte web www.ikatastr.cz.

Jak zjistit vlastníka pozemku

Stačí zadat město, ulici nebo jen místo, o kterém hledáte informace a hned budete vědět.

ikatastr - Jak zjistit majitele nemovitosti a pozemku

Odkaz vede na výše zmíněné stránky v úvodu článku nahlizenidokn.cuzk.cz, ale tento postup je přecejen trochu jednodušší a rychlejší.

ikatastr - Jak zjistit majitele nemovitosti a pozemku 2