Vytápění krbovými kamny – móda se vrací

Krbová kamna pro vytápění interiéru byla velmi oblíbená ve středověku. Staré zámky a především hrady byly studené po celý rok a bylo tudíž třeba neustále topit, aby panstvu nebyla zima. Zároveň muselo topidlo vypadat reprezentativně, proto se nejčastěji volila kachlová kamna s estetickými kachli, ze kterých příjemně sálalo teplo.

Později se i v některých zámcích uchytilo topení plynem, v té době ovšem byly ceny plynu poněkud jiné. Dnes při neustále rostoucích cenách plynu není divu, že spousta domácností hledá alternativní řešení a často se vrací zpět k topení tuhými palivy. Nejuniverzálnějším topidlem na tuhá paliva jsou krbová kamna, která můžete použít jako doplňkové i hlavní topidlo v domácnosti nebo rekreačním objektu.

krby

Stále častěji se krbová kamna stávají automatickou součástí nízkoenergetických domů, protože výrazně šetří vaši peněženku i životní prostředí. Moderní krbová kamna jsou nejčastěji vyrobena z vysoce kvalitní masivní oceli nebo litiny, při konstrukci se využívají nejnovější technologie, proto se krbová kamna pochlubí maximální výhřevností, účinností spalování paliva a to vše při minimální spotřebě paliva. Krbová kamna totiž dosahují téměř dokonalého spalování, takže vzniká také minimum emisí.

Lidé se často ptají, jak si mají správně vybrat optimální krbová kamna, záleží na mnoha faktorech, které výběr ovlivňují, a na tom, jak si topení představujete. Záleží především na tom, jak velký prostor potřebujete krbovými kamny vytápět, podle toho se řídí výběr výkonu, a také na velikosti krbových kamen. Krbová kamna se pochlubí dvěma základními typy podle způsobu vytápění. První je rozvod teplého vzduchu, druhým je rozvod teplé vody. Rozdíl je v teplonosném médiu, což již sám název napovídá. Vyberte si i vy, zda chcete váš dům vytápět pohodlně, ale zaplatit víc nebo zda ušetříte a zvolíte ekologickou, i když méně komfortní cestu topení tuhými palivy.