Vanu nebo sprchový kout?

Koupili jste vlastní dům nebo byt nebo jste se konečně rozhodli pro rekonstrukci, kterou už nebylo možné dále odkládat – kuchyň, obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj… a na řadu přichází koupelna a známé dilema – pořídit si vanu nebo sprchový kout? Většinou je třeba tuto záležitost řešit hlavně v bytech, kde obzvlášť v těch panelákových není dostatek prostoru pro obě možnosti.

Vana – PRO

Vana sama o sobě má jedno velké PRO – můžete se v ní koupat. Tuto možnost minimálně jednou za čas určitě ocení každý z nás, i ti „sprchovací“. Další důležité PRO patří rodičům dětí v téměř jakémkoliv věku. Malé miminko vykoupete ve vlastní vaničce, zato dítě ve věku tří let jen těžko uspokojíte sprchovým koutem. Možností v tomto případě je pořídit sprchový kout v vyšší vaničkou, ani tak to ale není „ono“. Posledním a na oko nejmenším PRO je pak estetika – dnes se již vyrábějí krásné a stylové sprchové kouty, které vaši koupelnu rozzáří, ovšem vana je stále vana a ve vzhledu některých designů koupelen je přímo nenahraditelná.

koupelna nemoinfo.cz 1

Čtěte, jak ušetřit v domácnosti výměnou starých žárovek za LED osvětlení.

koupelna_nemoinfo.cz_2

Vana – PROTI

Pokud máte maličkou koupelnu, můžete výměnou vany za sprchový kout ušetřit „kus“ místa, do kterého je možné vlepit například pračku, která by se jinak do tohoto prostoru nevešla. Nemluvě o bytech velikosti garsonky, kde samotný prostor pro pračku přímo v koupelně opravdu oceníte. Takže to hlavní PROTI je prostor, který vana ve vaší koupelně zabere. Další, o něco méně postatné PROTI je, že sprchování ve vaně je za klasických podmínek téměř nemyslitelné – přece jen komu z nás by se chtělo vytírat koupelnu po každém použití vany? I tady ovšem možnosti existují – na vanu je možno koupit pevnou zástěnu nebo sprchový závěs – první možnost ovšem není praktická z důvodu náročnější údržby a druhá možnost si ne vždy esteticky padne do oka se zbytkem vaší koupelny.

koupelna_nemoinfo.cz_3 koupelna_nemoinfo.cz_4

Sprchový kout – PRO

Z výše napsaného vyplývá, že hlavní výhody sprchové koutu jsou dvě – milovníci sprchování si zde přijdou na své den po dni, aniž by po sobě neustále museli vytírat koupelnu – navíc se ve sprchovém koutu při sprchování více drží pára, takže je v něm oproti sprchování ve vaně teplo a hlavně dokáže ušetřit řádný kus prostoru a to i tím, že vybírat můžete z různých tvarů – např. čtvercový, čtvrtkruhový, prostě jaký se vám do konkrétního prostoru hodí tak, aby zavázel co nejméně a zároveň pořádně splnil svůj účel.

Sprchový kout – PROTI

Zde máme opět ke zdůraznění body dva – zaprvé se ve sprchovém koutu nevykoupete. Spousta lidí má ráda pouze sprchování a tudíž si řeknou – mám vyhráno. Pozor ale dejte na to, že bývají dny, kdy člověk horkou koupel opravdu ocení – např. když přijdete venku z tuhé zimy a jste opravdu unavení, raději si pak lehnete, než byste deset minut museli postát ve sprchovém koutě a počkat na prohřátí každého svalu v těle. Myslet je také třeba na možnost, kdy někoho z obyvatelů bytu může postihnout úraz spodní končetiny nebo na stáří, kdy už nebude tak jednoduché stát pár minut v horké páře na vlastních nohách. Možností je (samozřejmě pouze pokud to prostor dovolí) udělat ve sprchovém koutu sedátko. Druhým PROTI je u sprchového koutu náročnost údržby. Právě kvůli pevné zástěně, kterou sprchový kout má, je třeba mnohem častěji čistit všechny škvíry, drážky, apod., navíc je nutné jednou za čas vyměnit kolečka, po kterých dveře jezdí, nejsou – li vyklápěcí. To nehrozí u vany, kterou prakticky stačí důkladně přetřít.

Ideální řešení?

Ideální řešení je natolik individuální, že je třeba, aby si k němu každý došel sám. Zbývá poslední návrh – v případě dostatečně velké koupelny nebo dvoupodlažního domu vlastnit obojí a starosti s rozhodováním jsou ty tam.