Jak přežít horko v bytě aneb sláva KLIMATIZACI

Poslední roky si na sluníčko a krásné i teplé léto rozhodně nemůžeme stěžovat. Vlna veder a horka už dorazila i k nám, a i když bohužel nemáme moře, stupnice našeho teploměru se s tou u moře může snadno měřit, dokonce často i zvítězí.

Kromě moře nám tak v našich končinách nechybí skoro nic a s příjemně chladivým bazénem nemusíme během dovolené ani vytáhnout paty za naše hranice. Pokud však horko překročí únosnou mez v našem interiéru, pak přichází na řadu chytré a revoluční řešení, jak s teplem účinně zabojovat.

S horkem pomůže klimatizace

 

I když se rádi vyhříváme na slunci, z dusna a horka, které se nám dostane až domů, už tak nadšení rozhodně nejsme. Zkrátka, všeho moc škodí. Přílišné vedro je nepříjemné, nepohodlné a navíc se takto vyhřátý interiér velmi špatně větrá a ochlazuje.

Pokud si však pořídíte klimatizaci, máte po problému. Za minimální provozní náklady a počáteční investici, budete mít doma na desítky let dopředu opravdu příjemné, dýchatelné a pohodlné klima. A také uděláte něco pro své zdraví. 

Starší občané, děti, chronicky nemocní, ale také všichni ti, kteří od přírody horko zkrátka nemusí – těm všem se uleví. Panelákové domy, špatně provedené zateplení, budovy bez přirozeného přistínění, či podkrovní byty – pro ně se klimatizace stává čím dál více nutností i požehnáním.

Klimatizace – jistota příjemného dne a klidné noci

Znáte to, jak se v noci převalujete, koupete se ve vlastním potu a ve dne raději chodíte i doma v plavkách? Klimatizace vše vyřeší za vás!

klimatizace venkovní

Ať už si pořídíte klimatizaci mobilní či nástěnnou, se správně zvoleným výkonem rozhodně neprohloupíte. Jediné, čeho budete litovat, bude skutečnost, že jste si ji nekoupili už dřív. Netrapte se tedy více, a pojďte si vybrat…

Klimatizace mobilní – vždy a všude připravena

Mobilní klimatizace je skvělým řešením, pokud se nechcete pouštět do žádných stavebních úprav a toužíte jen přijít, nakoupit, instalovat a užívat pohodu. Nenechte se však mýlit triky prodejců, kteří za klimatizaci prodávají pouhé ochlazovače vzduchu.

 

Pravou klimatizaci poznáte snadno. I klimatizace mobilní totiž musí mít vývod horkého vzduchu mimo místnost – je tedy opatřena odvodní hadicí. Tu však snadno prostrčíte pootevřeným oknem či balkónovými dveřmi.

Mobilní klimatizace je tak ideálním řešením i do bytů či domů, kde není dovoleno a umožněno zasahovat do pláště a fasády budovy. Jak už název napovídá, mobilní klimatizaci můžete snadno přenést z místnosti do místnosti, nebo si ji s sebou vzít na chalupu, nebo klidně i na dovolenou.

Klimatizace nástěnná – záruka nejvyššího pohodlí

Nástěnná klimatizace je sice pevně ukotvena na zeď v jediné místnosti, její účinnost je však jistotou žádaného klimatu za každých okolností. K její instalaci už musíte mít povolení majitele, družstva či památkářů, její druhá část, kterou odchází horký vzduch, je totiž mimo místnost venku. Můžete ji však umístit na balkón na zem, na fasádu, ale také na střechu budovy.

Rozhodně také oceníte, že takovouto instalací se výrazně sníží provozní hluk klimatizace. Hlučnost klimatizace si také pohlídejte při samotném nákupu, stejně jako energetickou náročnost a výkon klimatizace. Důležitý je totiž nejen výkon chladící, ale také vzduchový.

Klimatizace není lednička – dodržujte pravidla!

Klimatizace láká každého uživatele zapnout ji na vyšší výkon, než je skutečně potřeba. Dodržujte však v zájmu svého zdraví pravidla bezpečného a zdravého používání klimatizace.

Klimatizace by neměla prostor ochlazovat na méně než 24,5º a na pracovištích to dokonce upravuje i nařízení vlády. Toto číslo se může zdát příliš vysoké, je však logickým výsledkem. Pokud totiž vzduch v místnosti bude příliš rozdílný oproti venkovnímu, nebudete se cítit během přechodu mezi nimi v kondici.

 

Angíny, bolesti krku, rýma, bolesti šíje, hlavy, migrény a dokonce i úzkostné stavy – to vše může způsobit nesprávné nastavení klimatizace. Minimálně se řiďte doporučením hlavního hygienika ČR, který doporučuje, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nepřesáhl 6ºC.

Jen tak si svou vysněnou klimatizaci opravdu užijete 🙂

Doporučujeme: