Jak se zbavit graffiti na vašem domě?

Graffiti je již několik desítek let poměrně rozšířenou formou vandalství zejména ve velkých městech, ale ani obyvatelé menších obcí si nemohou být jistí, že je tento problém nezasáhne. Už jste se setkali s graffiti?

Objevily se kresby sprejem dokonce na fasádě vašeho domu, na vašem plotě nebo na garážových vratech? Co v takovém případě dělat a čemu se vyvarovat? Řešení si projdeme krok za krokem.

Nejprve zavolejte policii

Graffiti na vašem domě je trestným činem poškozování cizí věci. Vždy byste tedy měli kontaktovat policii, která zahájí pátrání po pachateli. Pachatel by také měl nahradit vaší škodu. Bohužel boj se sprejery je velmi složitý a dopadnout pachatele se podaří jen ve výjimečných případech. I když škodu nahlásíte na policii, vyčištění od graffiti si musíte zařídit sami. Pachatel by případně jen uhradil výdaje. Pokud máte domov pojištěný proti vandalismu, náklady na čištění by měla hradit vaše pojišťovna.

graffiti 01

Nenadělejte více škody

Rozhodně nedoporučujeme snažit se o čištění od graffiti vlastními silami. A nezáleží na tom, zda je graffiti na fasádě, betonu, na dřevě nebo na plechu. Vlastními silami můžete napáchat ještě větší škody, než napáchali sprejeři. Spreje jsou mastné a pronikají až do struktury materiálu. Pokud byste se je snažili odstranit vlastními silami, nejspíše nedokážete odstranit celou vrstvu nebo poškodíte podklad. Rozhodně byste měli čištění nechat na profesionálech.

graffiti 02

I u nás se najdou profesionálové

I na našem trhu se v oblasti čištění povrchů od graffiti najdou specializované firmy. Jednou z nejzkušenějších je společnost ARS Axiom Real s.r.o. Ta pro čištění využívá špičkové německé technologie a má bohaté zkušenosti. Jak probíhá odstraňování graffiti touto společností, se můžete dozvědět ZDE. Kromě odstranění nabízí zkušení profesionálové také preventivní program ochrany. K té slouží nátěry proti graffiti, které se aplikují na materiál a vytvoří na jeho povrchu ochrannou vrstvu. Případné nové graffiti se pak mnohem snadněji čistí a zvládnete to i vlastními silami.